اوکراین روسیه را به حمله به نیروگاه هسته ای جنوب متهم می کند

آژانس انرژی اتمی اوکراین روز دوشنبه نیروهای مسکو را به حمله به دومین نیروگاه هسته ای این کشور در جنوب متهم کرد. این اتهامات پس از آن مطرح می شود که نیروگاه اتمی Zaporizhzhia در اوکراین – بزرگترین تاسیسات اتمی اروپا – تحت کنترل مسکو در ماه های اخیر با گلوله باران های مکرر مواجه شد و نگرانی از یک حادثه هسته ای را افزایش داد. در مورد رویدادهای روز در لایو بلاگ FRANCE 24 بخوانید. همه زمان‌ها به وقت پاریس (GMT+2) است.

این صفحه زنده دیگر به روز نمی شود. برای پوشش بیشتر ما از جنگ در اوکراین، اینجا را کلیک کنید.

05:15 صبح: سربازان اوکراینی پیشروی سریع به سمت دونباس را تشویق کردند

«ما آماده جنگ بودیم. اما یک سرباز اوکراینی می‌گوید که آنها فقط کل خط مقدم را رها کنند… ما واقعاً انتظار چنین چیزی را نداشتیم.

در میان اقلامی که سربازان روسی پشت سر گذاشتند، اسلحه، مهمات، تصاویر پین آپ های لنین و پلی بوی بود، همانطور که گالیور کرگ و گوندولین دبونو از FRANCE 24 از ایزیوم گزارش می دهند:


20 سپتامبر، ساعت 12:18 صبح: نیروهای اوکراینی به عمق دونباس حمله متقابل می کنند.

اوکراین گفت که نیروهایش به سمت شرق به سمت سرزمین‌هایی که اخیراً توسط روسیه رها شده است حرکت کرده‌اند و راه را برای حمله احتمالی به نیروهای اشغالگر مسکو در منطقه دونباس هموار کرده‌اند، زیرا کیف به دنبال سلاح‌های بیشتر غربی است.

در نشانه ای از عصبانیت یک دولت تحت حمایت مسکو در دونباس در مورد موفقیت حمله اخیر اوکراین، رهبر آن خواستار برگزاری همه پرسی فوری در مورد تبدیل شدن این منطقه به روسیه شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در یک سخنرانی تلویزیونی اواخر روز دوشنبه گفت: «اشغال‌گران آشکارا در وحشت هستند.

«سرعتی که نیروهای ما در حال حرکت هستند. زلنسکی گفت: سرعت در بازگرداندن زندگی عادی.

رهبر اوکراین همچنین اشاره کرد که از یک سخنرانی ویدیویی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز چهارشنبه استفاده خواهد کرد تا از کشورها بخواهد به ارسال تسلیحات و کمک‌ها سرعت ببخشند.

زلنسکی گفت: ما هر کاری انجام می دهیم تا اطمینان حاصل شود که نیازهای اوکراین در همه سطوح – دفاعی، مالی، اقتصادی، دیپلماتیک برآورده می شود.

سرهی گایدای، فرماندار اوکراینی لوهانسک، استانی در دونباس که اکنون تحت کنترل نیروهای روسی است، گفت که نیروهای مسلح اوکراین کنترل کامل روستای لوهانسک بیلوهوریوکا را به دست گرفته اند و برای بازپس گیری کل استان آماده می شوند.

گایدایی در تلگرام نوشت: «برای هر سانتی متر جنگ خواهد شد. «دشمن در حال آماده سازی دفاع خود است. بنابراین ما به سادگی وارد راهپیمایی نخواهیم شد.»

6:12 بعد از ظهر: کشورهای بالتیک مرزهای خود را به روی روس ها به دلیل جنگ اوکراین بستند

استونی، لتونی و لیتوانی روز دوشنبه در واکنش به حمایت گسترده داخلی روسیه از جنگ در اوکراین، مرزهای خود را به روی اکثر شهروندان روسیه بستند.

بر اساس ممنوعیت سفر هماهنگ شده، روس هایی که مایل به سفر به کشورهای بالتیک به عنوان توریست یا برای مقاصد تجاری، ورزشی یا فرهنگی هستند، حتی اگر دارای ویزای معتبر برای منطقه شینگن اتحادیه اروپا بدون چک باشند، اجازه ورود نخواهند داشت.

نخست وزیران سه کشور بالتیک و لهستان در اوایل ماه جاری توافق کردند که پذیرش شهروندان روسیه را متوقف کنند و گفتند که این اقدام از امنیت چهار کشور عضو اتحادیه اروپا محافظت می کند.

«روسیه کشوری غیرقابل پیش بینی و متجاوز است. سه چهارم شهروندان آن از جنگ حمایت می کنند. آگنه بیلوتایت، وزیر کشور لیتوانی روز دوشنبه گفت: غیرقابل قبول است که افرادی که از جنگ حمایت می کنند بتوانند آزادانه به سراسر جهان، به لیتوانی، اتحادیه اروپا سفر کنند.

وی افزود: «چنین حمایتی از خصومت‌ها می‌تواند امنیت کشور ما و کل اتحادیه اروپا را تهدید کند».

این ممنوعیت شامل استثناهایی به دلایل بشردوستانه، اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا، مخالفان روسی، دیپلمات‌های خدمت، کارمندان حمل‌ونقل و روس‌هایی است که دارای مجوز اقامت یا ویزای ملی طولانی مدت از 26 کشور شنگن هستند.

16:05: جدایی طلبان طرفدار روسیه در اوکراین کارکنان سازمان امنیت و همکاری اروپا را به 13 سال زندان محکوم کردند.

خبرگزاری های روسیه روز دوشنبه گزارش دادند که جدایی طلبان تحت حمایت روسیه در شرق اوکراین دو کارمند سازمان امنیت و همکاری اروپا را به اتهام خیانت به 13 سال زندان محکوم کردند.

در ماه آوریل، مقامات لوگانسک از دستگیری دو کارمند سازمان امنیت و همکاری اروپا، دیمیتری شابانوف و ماکسیم پتروف به اتهام جاسوسی خبر دادند.

خبرگزاری ریانووستی به نقل از دادگاه عالی جمهوری خودخوانده مردم لوگانسک گزارش داد: «قضات دیمیتری شعبانوف را مجرم شناختند… و او را به 13 سال زندان محکوم کردند».

چند ساعت بعد دادگاه همین حکم را در مورد پتروف اعلام کرد.

به گفته مقامات جدایی طلب، شعبانوف در سال 2016 توسط یک افسر سابق سرویس امنیتی SBU اوکراین و یک مامور سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده به خدمت گرفته شد.

جدایی طلبان گفتند که بین اوت 2021 تا آوریل 2022، او “اطلاعات مربوط به تحرکات تجهیزات نظامی و همچنین واحدهای ارتش خلق لوگانسک” را جمع آوری کرد و “آنها را برای مامور سیا ارسال کرد.”

سازمان امنیت و همکاری اروپا “بی ابهام” این احکام را به عنوان “به اصطلاح “روند قانونی” کاملا غیر قابل قبول محکوم کرد.

12:41: شهردار مورد حمایت روسیه می گوید بمباران شهر دونتسک توسط اوکراین دست کم 13 کشته بر جای گذاشت.

شهردار این شهر که از سوی روسیه حمایت می شود، گفت: سیزده نفر در گلوله باران روز دوشنبه در شهر دونتسک تحت کنترل جدایی طلبان اوکراین کشته شدند.

الکسی کولمزین، شهردار جدایی طلب دونتسک در بیانیه ای که در اپلیکیشن پیام رسان تلگرام منتشر شد، گفت که در حمله به منطقه کویبیشفسکی دونتسک، 13 غیرنظامی از جمله دو کودک کشته شده اند.

وی گفت: تعداد مجروحان در حال تایید است. شهر دونتسک از سال 2014 توسط جمهوری خلق دونتسک تحت حمایت روسیه کنترل شده است. ارتش اوکراین همچنان به مواضع خود در حومه دونتسک ادامه می دهد و این شهر بارها در ماه های اخیر زیر آتش توپخانه قرار گرفته است.

11:00 صبح: کرملین می گوید ادعای جنایات جنگی اوکراین “دروغ است”

کرملین روز دوشنبه ادعای ارتکاب جنایات جنگی توسط نیروهای روسیه در خارکف اوکراین را “دروغ” خواند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین مبنی بر اینکه نیروهای روسیه مرتکب جنگ شده‌اند، گفت: “این همان سناریویی است که در بوچا وجود دارد. این یک دروغ است، و البته ما در این داستان از حقیقت دفاع خواهیم کرد.” جنایات در منطقه خارکف اوکراین

8:01 صبح: انگلیس می‌گوید روسیه احتمالاً در 10 روز گذشته چهار جت جنگی خود را در اوکراین از دست داده است.

ارتش بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه به احتمال زیاد طی 10 روز گذشته حداقل 4 جت جنگی را در اوکراین از دست داده است و از زمان آغاز تهاجم این کشور به حدود 55 فروند رسیده است.

وزارت دفاع در اطلاعات روزانه خود در توییتر اعلام کرد: احتمال واقع بینانه ای وجود دارد که افزایش تلفات تا حدی ناشی از پذیرش خطر بیشتر نیروی هوایی روسیه در اقدامی برای ارائه پشتیبانی هوایی نزدیک از نیروهای زمینی روسیه تحت فشار پیشرفت های اوکراینی باشد. .

او گفت که آگاهی موقعیتی خلبانان روسی اغلب ضعیف است. این احتمال وجود دارد که برخی از هواپیماها بر فراز قلمرو دشمن و مناطق متراکم‌تر پدافند هوایی منحرف شده باشند، زیرا خطوط مقدم به سرعت در حال حرکت هستند.»

7:57 صبح: اوکراین می گوید روسیه به نیروگاه هسته ای Pivdennoukrainsk حمله کرده است، راکتورها آسیب ندیده اند.

شرکت اتمی دولتی انرگواتوم اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای روسی نیروگاه هسته ای پیودنوکراینسک در منطقه میکولایف جنوبی را مورد حمله قرار دادند، اما راکتورهای آن آسیبی ندیده و به طور عادی کار می کنند.

انرژی اتم در بیانیه ای گفت که انفجاری در فاصله 300 متری راکتورها روی داد و به ساختمان های نیروگاه آسیب رساند. این حمله همچنین به یک نیروگاه برق آبی و خطوط انتقال آسیب رساند.

5:25 صبح: اوکراین می گوید نیروهایش به سمت ساحل شرقی رودخانه اوسکیل پیشروی می کنند

نیروهای مسلح اوکراین اواخر روز یکشنبه در تلگرام نوشت: «نیروهای اوکراینی «در سراسر اوسکیل پیشروی کرده‌اند. از دیروز، اوکراین کرانه شرقی را کنترل می‌کند».

Serhiy Gaidai فرماندار منطقه لوهانسک در تلگرام نوشت: “منطقه لوهانسک دقیقا همسایه است. دکوکوپیشن دور نیست.”

عبور از Oskil یکی دیگر از نقاط عطف مهم در ضد حمله اوکراین در شمال شرقی منطقه خارکف است، زیرا از جنوب به رودخانه Siversky Donets می گذرد، که درست از طریق Luhansk، یکی از دو استان در منطقه Donbas می گذرد. ولودومیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، پس از دستاوردهای سریع اوکراین در خارکف در ماه جاری، متعهد شد که به فشار بر مسکو ادامه دهد.

او در سخنرانی شبانه‌اش در روز یکشنبه گفت: «شاید به نظر برخی از شما این باشد که پس از یک سری پیروزی‌ها، اکنون یک جور آرامش داریم. “اما هیچ آرامشی وجود نخواهد داشت. برای سری بعدی آماده سازی وجود دارد… زیرا اوکراین باید آزاد باشد. همه چیز.”

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفت که پیروزی اوکراین به معنای خروج نیروهای روسیه از کل کشور است و متعهد شد که ایالات متحده تا زمانی که طول بکشد از آن حمایت کند.

او در مصاحبه ای با برنامه “60 دقیقه” شبکه سی بی اس در روز یکشنبه گفت: “برنده شدن در جنگ در اوکراین به معنای خروج کامل روسیه از اوکراین و به رسمیت شناختن حاکمیت است. آنها روسیه را شکست می دهند.”

معلوم شد که روسیه آنقدرها که بسیاری از مردم فکر می‌کردند صلاحیت و توانایی دارند، نیست.»

© استودیوی گرافیک فرانسه Médias Monde


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم