تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه می‌تواند مانند بمب‌های اتمی پرتاب شده روی ژاپن باشدCNN

با عقب نشینی نیروهای خود در اوکراین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بار دیگر تهدید کرد که به سلاح های هسته ای، به احتمال زیاد چیزی که اغلب سلاح های هسته ای تاکتیکی نامیده می شود، روی خواهد آورد.

او هفته گذشته در یک سخنرانی هشدار داد که «در صورت تهدید تمامیت ارضی کشورمان و برای دفاع از روسیه و مردم خود، قطعاً از تمام سامانه‌های تسلیحاتی در دسترس خود استفاده خواهیم کرد. این یک بلوف نیست.»

سیستم های تسلیحاتی روسیه شامل 4477 کلاهک هسته ای مستقر و ذخیره شده است که حدود 1900 مورد از این کلاهک های “غیر استراتژیک” هستند که به عنوان سلاح های هسته ای تاکتیکی شناخته می شوند. طبق اعلام فدراسیون دانشمندان آمریکایی

اما یک سلاح هسته ای تاکتیکی چیست و چه تفاوتی با یک سلاح هسته ای معمولی دارد؟

در اینجا چیزی است که شما باید بدانید.

کلاهک های تاکتیکی به مواردی که برای استفاده در یک میدان جنگ محدود طراحی شده‌اند، مثلاً برای از بین بردن ستونی از تانک‌ها یا یک گروه جنگی ناو هواپیمابر در صورت استفاده در دریا، اشاره کنید. این کلاهک ها با بازده انفجاری 10 تا 100 کیلوتن دینامیت، “کم بازده” نیز نامیده می شوند.

در مقابل، قوی‌ترین کلاهک‌های هسته‌ای «استراتژیک» روسیه دارای قدرت انفجاری 500 تا 800 کیلوتن هستند و برای نابودی کل شهرها و سپس برخی از آنها طراحی شده‌اند.

اشاره به “بازده پایین” برای سلاح های تاکتیکی تا حدودی گمراه کننده است زیرا بازده مواد منفجره 10 تا 100 کیلوتن TNT هنوز برای ایجاد ویرانی بزرگ کافی است – همانطور که جهان در سال 1945 هنگامی که ایالات متحده بمب های اتمی را بر روی هیروشیما و ناکازاکی در ژاپن پرتاب کرد کشف کرد.

این بمب‌ها به ترتیب معادل 15 و 21 کیلوتن دینامیت بودند – در محدوده سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی روسیه.

هشدار بایدن به پوتین در مورد سلاح های هسته ای را ببینید

بر اساس آرشیو دولت ایالات متحده، انفجارهای اولیه در هیروشیما و ناکازاکی حدود 70000 و 35000 نفر را فوراً کشتند و ده ها هزار نفر بعداً بر اثر تشعشعات منتشر شده جان خود را از دست دادند.

الکس ولرستاین، مدیر مطالعات علم و فناوری در مؤسسه فناوری استیونز در نیوجرسی، می‌گوید تفاوت واقعی سلاح‌های هسته‌ای واقعاً در میزان بازده انفجاری آنها نیست، بلکه در اهداف آنهاست.

بمباران اتمی در ژاپن حملاتی «استراتژیک» بود که عمدتاً با هدف تخریب روحیه و وحشت فرماندهی عالی ژاپن برای تسلیم انجام می شد. ولرستین در اوایل سال جاری در وبلاگ امنیتی Outrider نوشت که چه چیزی 15 کیلوتن را به یک بازده «استراتژیک» تبدیل می‌کند، بستگی به هدف آن دارد.

دیگران، از جمله جیمز متیس، وزیر دفاع سابق ایالات متحده، می گویند که اصلاً تفاوتی وجود ندارد.

“من فکر نمی کنم چیزی به نام “سلاح هسته ای تاکتیکی” وجود داشته باشد. او در یک جلسه استماع کنگره در سال 2018 گفت: هر سلاح هسته ای که در هر زمان استفاده شود، یک بازی استراتژیک است.

روسیه (و قبل از آن، اتحاد جماهیر شوروی) انبار بزرگی از سلاح های هسته ای تاکتیکی ساخته و نگهداری کرده است.

تفکر اولیه این بود که استفاده از سلاح هسته‌ای در میدان نبرد به رهبران این امکان را می‌دهد تا یک حمله قاطع را انجام دهند که می‌تواند بدون توسل به استفاده از بزرگترین سلاح‌های هسته‌ای خود، شکست را از بین ببرد، که پس از یک ضدحمله، «مبادله هسته‌ای پایان تمدن را به همراه خواهد داشت. به گفته اتحادیه دانشمندان نگران.

این سازمان در وب سایت خود این تفکر را “نقص و خطرناک” می نامد.

این سازمان گفت: «سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی… ابهام بیشتری ایجاد می‌کند و این احتمال را افزایش می‌دهد که کشوری فکر کند با یک حمله محدود می‌تواند از بین برود.»

مقداری تجزیه و تحلیل از آن نظریه حمایت می کند.

تفسیری که در طول تابستان توسط سیدارت کاوشال و سام کرانی ایوانز در موسسه خدمات متحد سلطنتی بریتانیا (RUSI) منتشر شد، می‌گوید که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی علیه مراکز فرماندهی یا پایگاه‌های هوایی در اروپا می‌تواند تلفات غیرنظامیان را در مناطق اطراف محدود کند.

هرتلینگ پیامدهای “فاجعه بار” آخرین اقدام پوتین را پیش بینی کرد

به عنوان مثال، گزارش RUSI می‌گوید استفاده از یک سلاح هسته‌ای تاکتیکی در شکاف سولواکی، مرز زمینی بین متحدان ناتو، لهستان و لیتوانی که کالینینگراد روسیه را از همسایه‌اش بلاروس جدا می‌کند، تنها می‌تواند صدها تلفات غیرنظامی ایجاد کند.

واقعیت به احتمال زیاد از آن دور است.

وبلاگ اتحادیه دانشمندان نگران گفت: «بازی‌های جنگی ایالات متحده پیش‌بینی می‌کند که درگیری با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی به سرعت از کنترل خارج می‌شود».

در این بیانیه آمده است: «شبیه‌سازی دانشگاه پرینستون از درگیری آمریکا و روسیه که با استفاده از سلاح هسته‌ای تاکتیکی آغاز می‌شود، تشدید سریع تنش‌ها را پیش‌بینی می‌کند که بیش از 90 میلیون کشته و زخمی برجای می‌گذارد».

کمپین بین‌المللی لغو سلاح‌های هسته‌ای (ICAN) در پاسخ به تهدید پوتین در هفته گذشته، می‌گوید اروپای سال 2022 نسبت به ژاپن در سال 1945 مکان بسیار خطرناک‌تری برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای است. که جمعیت کمتری داشت و نسبتاً منزوی بود.

در اروپای امروز، «یک انفجار هسته‌ای احتمالاً صدها هزار غیرنظامی را می‌کشد و بسیاری را مجروح می‌کند. ریزش رادیواکتیو می تواند مناطق وسیعی را در چندین کشور آلوده کند.

«خدمات اضطراری قادر به پاسخگویی موثر نیستند و وحشت گسترده باعث تحرکات گسترده مردم و اختلال شدید اقتصادی می شود. البته انفجارهای متعدد بسیار بدتر خواهد بود.» اضافه کرد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم