خشکسالی «فاجعه بار» یک میلیون نفر را در سومالی آواره کرد، از جهان خواسته شد تا حمایت را «افزایش» کند |

بر اساس ارقام جدیدی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و شورای پناهندگان نروژی (NRC) منتشر کرده اند، بیش از 755000 نفر در سومالی به دلیل خشکسالی شدید امسال آواره شده اند و این رقم از ژانویه که خشکسالی آغاز شد به یک میلیون نفر رسیده است.

“این یک میلیون نقطه عطف به عنوان یک زنگ خطر بزرگ برای سومالی عمل می کندمحمد عبدی، مدیر کشور NRC در سومالی گفت.

سومالی در حال گذراندن یک دوره خشک تاریخی دو ساله است که مانند آن بیش از 40 سال است که دیده نشده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) گفت که پنجمین فصل بارانی ناموفق پیش بینی می شود که خانواده های بیشتری را آواره خواهد کرد، زیرا قحطی در افق است.

مرگ: “مسئله زمان”

آژانس ملل متحد با حسین، پدر هشت فرزند مسن که پس از خشکسالی از روستای خود فرار کرده بود، اخیراً با خانواده خود به اردوگاه آوارگان وارد شد، صحبت کرد.

او گفت: «مردمی که پشت سر گذاشتند، شانسی ندارند. “فقط زمان مرگ است. حتی اینجا هم ممکن است بمیریم چون چیزی نداریم.»

انتظار می‌رود تعداد افرادی که در سومالی با سطح بحران گرسنگی روبرو هستند از پنج میلیون به بیش از هفت میلیون در ماه‌های آینده افزایش یابد که این امر به دلیل تأثیرات تغییرات آب و هوایی و افزایش قیمت مواد غذایی ناشی از درگیری در اوکراین تشدید شده است.

جوامع آسیب پذیر

از نظر آسیب پذیری آب و هوا، بر اساس داده های سال 2019، بر اساس رتبه بندی ابتکار جهانی سازگاری دانشگاه نوتردام، سومالی در رتبه دوم جهان قرار دارد.

ماگات گیس، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در سومالی، گفت: «جوامع آسیب پذیر بیشترین آسیب را از اثرات بحران آب و هوایی می بینند و بسیاری از خانواده ها را بدون محافظت می گذارند و آوارگی را افزایش می دهند.

فصل بارانی گو در سال 2022، از مارس تا ژوئن، در ماه مه زود به پایان رسید، با بارش کمتری ثبت شد و در ژوئن بارندگی کم و بدون بارش بود.

نواحی شمالی 30 تا 60 درصد میانگین بارندگی را ثبت کردند، در حالی که نواحی مرکزی و جنوبی بین 45 تا 75 درصد بارندگی داشتند. چهارمین فصل بارانی ناموفق متوالی از اواخر سال 2020.

“برای نجات جان ها قدم بردارید”

این مقام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل خاطرنشان کرد که حتی قبل از این بحران اخیر، “وضعیت سومالی از قبل یکی از کمبود بودجه بود”.

«در حالی که ما و شرکای بشردوستانه در حال انجام هر کاری هستیم تا پاسخ دهیم، ما به سادگی منابع کافی نداریماو گفت. جامعه بین‌المللی باید برای نجات جان انسان‌ها و حمایت از این پاسخ بشردوستانه قدم بردارد.»

در ماه ژوئن، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد که به 9.5 میلیون دلار برای سومالی به عنوان بخشی از درخواست منطقه ای خود برای شاخ آفریقا برای کمک به جوامع آواره آسیب دیده از خشکسالی فاجعه بار نیاز دارد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم