دولت اتیوپی و شورشیان تیگری قرار است مذاکرات صلح را آغاز کنند

نایروبی، کنیا – نمایندگان دولت اتیوپی و نیروهای شورشی در منطقه تیگری این کشور روز دوشنبه برای اولین گفتگوهای رسمی صلح خود وارد آفریقای جنوبی شدند. پرجمعیت ترین ملت

میانجیگری، به رهبری اتحادیه آفریقا، فوریت جدیدی دارد زیرا درگیری در تیگری تشدید شده است و این نگرانی را ایجاد کرده است که بحران انسانی و جنایات گسترده ای که هزاران کشته، میلیون ها نفر آواره و صدها هزار گرسنه برجای گذاشته است، بدتر خواهد شد.

ارتش اتیوپی و متحدان اریتره ای آن در روزهای اخیر چندین شهر بزرگ را نیز از نیروهای تیگرایان تصرف کردند و به سمت پایتخت منطقه، مکله پیشروی کردند و رهبران تیگرایان را با دست ضعیف تری در مذاکرات حساس باقی گذاشتند.

سازماندهی این مذاکرات ماه ها طول کشید و قرار بود اوایل این ماه آغاز شود، اما با چالش های لجستیکی و سازمانی مواجه شد – از جمله درجه بالایی از بی اعتمادی در هر دو طرف. به گفته یک مقام ارشد غربی و مطلع از روند، مذاکرات اکنون قرار است روز سه شنبه پس از اینکه میانجی ها چارچوب مذاکرات را در روز دوشنبه نهایی کردند، آغاز شود.

گفتگوهای رسمی توجه رهبران جهانی را به خود جلب کرده است، آنها از طرف های درگیر خواسته اند تا به دنبال راه حلی سیاسی باشند که کشتارهای بی رویه، گلوله باران و نقض حقوق بشر را که از زمان شکست آتش بس بشردوستانه پنج ماهه در ماه اوت دوباره افزایش یافته است، متوقف کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هفته گذشته در یک سخنرانی هشدار داد: «وضعیت در اتیوپی در حال خارج شدن از کنترل است. ما به از سرگیری فوری گفتگوها برای یک راه حل سیاسی مؤثر و پایدار نیاز داریم.»

تلاش‌های صلح‌آمیز در آفریقای جنوبی با هدف توقف درگیری داخلی است که در نوامبر 2020، زمانی که دولت اتیوپی به رهبری نخست‌وزیر ابی احمد و جبهه آزادی‌بخش خلق تیگری، یک جنبش شورشی زمانی که بر سیاست کشور تسلط داشت، آغاز شد. برای نزدیک به سه دهه، شروع به درگیری در شمال اتیوپی کرد.

موج جدیدی از خشونت در پی شکست آتش‌بس پنج ماهه در ماه اوت رخ داد: حملات هوایی و بمباران توپخانه‌ای دولت غیرنظامیان و امدادگران را به قتل رسانده است، و انبوهی از سخنان نفرت و تحریک به خشونت از طریق رسانه‌های اجتماعی پخش شده است.

مذاکرات صلح بین دولت اتیوپی و تیگرایان توسط یک تیم سه نفره از مذاکره کنندگان هدایت می شود: رئیس جمهور سابق نیجریه اولوسگون اوباسانجو. معاون سابق رئیس جمهور آفریقای جنوبی Phumzile Mlambo-Ngcuka؛ و اوهورو کنیاتا که تا همین اواخر رئیس جمهور کنیا بود.

اتحادیه آفریقا که این نشست را برگزار کرده و دولت آفریقای جنوبی که میزبان آن است، جزئیاتی در مورد فرمت مذاکرات، مدت زمان و مکان برگزاری آن ارائه نکرده اند.


آنچه ما قبل از استفاده از منابع ناشناس در نظر گرفتیم. آیا منابع اطلاعات را می دانند؟ انگیزه آنها برای گفتن به ما چیست؟ آیا آنها در گذشته قابل اعتماد بودن را ثابت کرده اند؟ آیا می توانیم اطلاعات را تایید کنیم؟ حتی با برآورده شدن این سوالات، تایمز از منابع ناشناس به عنوان آخرین راه حل استفاده می کند. گزارشگر و حداقل یک سردبیر هویت منبع را می دانند.

مقامات تیگرایان نسبت به آقای احتیاط کرده اند. اوباسانجو، که آنها او را به حمایت از آقای. ابی و حضور او به تأخیر در گرد هم آوردن هر دو طرف کمک کرد.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت که ایالات متحده مقامات تیگرایان را با هواپیمای نظامی ایالات متحده در آخر هفته از منطقه جنگی خارج کرد.

این آخرین پرواز از چندین پرواز محرمانه سازماندهی شده توسط وزارت امور خارجه از ماه مارس بود که نمایندگان هر دو طرف را به عنوان بخشی از یک تلاش بین المللی گسترده تر برای آغاز مذاکرات رسمی صلح گرد هم آورد. مایک هامر، فرستاده ایالات متحده در منطقه شاخ آفریقا، نشست قبلی را در ماه سپتامبر در کمپ لمونیر، پایگاه نظامی آمریکا در جیبوتی تشکیل داد که در آن تلاش ناموفق برای توقف خصومت ها انجام شد.

روز یکشنبه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، گفت که با ویلیام روتو، رئیس جمهور کنیا و وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی، نالدی پاندور، در مورد مذاکرات صلح و چگونگی اطمینان از نتیجه موفقیت آمیز صحبت کرده است.

نیروهای تیگرایان گفته اند که خواسته های مبرم آنها در این مذاکرات، توقف فوری خصومت ها، دسترسی بدون مانع به کمک های بشردوستانه و خروج نیروهای اریتره است.

اما ناظران می گویند که درخواست های آنها، همراه با کل روند مذاکرات، می تواند با تشدید درگیری و تضعیف شود. عهد دولت برای به دست گرفتن کنترل تمام تاسیسات فدرالاز جمله فرودگاه ها در منطقه تیگری.

کارشناسان می گویند نیروهای اتیوپی و اریتره شهرهای بزرگی مانند ادوا و شایر را در روزهای اخیر بازپس گرفته اند و به گفته کارشناسان، چشم انداز پیشروی سریع به سمت پایتخت منطقه را افزایش داده اند.

ویلیام دیویسون، تحلیلگر ارشد اتیوپی در گروه بین المللی بحران گفت: «با توجه به نیروی نظامی خود در زمین، مقامات فدرال ممکن است به دنبال تسلیم شدن باشند، و رهبران تیگری متعهد شوند که به مقاومت مسلحانه خود پایان دهند و نیروهای خود را به طور قابل ملاحظه ای از حرکت خارج کنند.» اما بعید است که مذاکره کنندگان تیگری این نوع شروط را به عنوان راهی برای پایان دادن به جنگ بپذیرند.

درگیری در شمال اتیوپی حتی با قتل‌عام‌های قومی، درگیری‌های داخلی و شیوع بیماری‌ها در سایر بخش‌های این کشور ادامه دارد. این کشور همچنین در تنگنای بدترین خشکسالی خود در دهه های اخیر است که محصولات کشاورزی را ویران کرده، میلیون ها دام را کشته و کودکان را دچار سوءتغذیه کرده است.

پیش از مذاکرات صلح برنامه ریزی شده در آفریقای جنوبی، چندین رهبر سیاسی و مذهبی از طرف های درگیر خواستند سلاح های خود را زمین بگذارند و از رنج مردم اتیوپی بکاهند.

پاپ فرانسیس گفت: من وضعیت مداوم درگیری در اتیوپی را با ترس دنبال می کنم در یک توییت گفت. باشد که تلاش‌های طرفین برای گفت‌وگو منجر به یک مسیر واقعی آشتی شود.»

اریک اشمیت و دکلن والش گزارش کمک کرد


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم