هواپیمای بدون سرنشین به نفتکش متعلق به میلیاردر اسرائیلی در سواحل عمان حمله کرد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

مقامات روز چهارشنبه به آسوشیتدپرس گفتند که یک نفتکش مرتبط با یک میلیاردر اسرائیلی توسط یک پهپاد حامل بمب در سواحل عمان در بحبوحه تشدید تنش ها با ایران مورد اصابت قرار گرفته است.

یک مقام دفاعی مستقر در خاورمیانه گفت که حمله به نفتکش با پرچم لیبریا پسیفیک زیرکون سه شنبه شب در سواحل عمان رخ داد. مقامات به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند زیرا آنها مجوزی برای بحث عمومی درباره این حمله نداشتند.

اقیانوس آرام زیرکون توسط کشتیرانی اقیانوس آرام شرقی مستقر در سنگاپور اداره می شود که یک شرکت در نهایت متعلق به میلیاردر اسرائیلی ایدان اوفر است.

شرکت کشتیرانی اقیانوس آرام شرقی در بیانیه‌ای اعلام کرد که زیرکون اقیانوس آرام که حامل نفت گاز است در حدود 150 مایلی (240 کیلومتری) سواحل عمان مورد اصابت یک پرتابه قرار گرفته است.

«ما در حال ارتباط با کشتی هستیم و هیچ گزارشی مبنی بر مصدومیت یا آلودگی وجود ندارد. همه خدمه امن هستند و حساب شده اند.” صدمات جزئی به بدنه کشتی وارد شده است اما ریزش محموله یا آب وارد نشده است.

یک مقام اسرائیلی که به شرط ناشناس ماندن با آسوشیتدپرس صحبت کرد تا درباره جزئیات منتشر نشده این حمله صحبت کند، گفت که به نظر می رسد ایران این حمله را با یک پهپاد منفجر شده شاهد-136 انجام داده است. ایران این پهپادها را در اختیار روسیه قرار داده است که از آنها برای هدف قرار دادن زیرساخت ها و اهداف غیرنظامی در اوکراین استفاده می کند.

این یک حمله ایرانی است و در جامعه اطلاعاتی و دفاعی اسرائیل در این مورد اتفاق نظر وجود دارد.

دولت ایران حمله به زیرکون اقیانوس آرام را تایید نکرد. نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بلافاصله به درخواست اظهارنظر پاسخ نداد.

با انتشار اخبار مربوط به حمله، قیمت نفت اندکی افزایش یافت و قیمت نفت خام برنت بالاتر از 94 دلار در هر بشکه معامله شد.

در حالی که هیچ کس بلافاصله مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفت، ظن بلافاصله متوجه ایران شد. تهران و اسرائیل درگیر یک جنگ سایه طولانی مدت در خاورمیانه گسترده‌تر بوده‌اند و برخی از حملات هواپیماهای بدون سرنشین کشتی‌های مرتبط با اسرائیل را که در اطراف منطقه حرکت می‌کنند، هدف قرار داده‌اند.

ایالات متحده همچنین ایران را مسئول یک سری حملاتی دانست که در سواحل امارات متحده عربی در سال 2019 رخ داد. تهران در آن زمان به دنبال خروج یکجانبه ایالات متحده از توافق اتمی ایران با قدرت های جهانی، برنامه هسته ای خود را تشدید کرده بود.

در سال 2021، یک حمله مشکوک هواپیمای بدون سرنشین ایران به نفتکش وابسته به اسرائیل در خیابان مرسر در عمان برخورد کرد و دو سرنشین آن کشته شدند.

بلافاصله مشخص نبود که کشتی روز چهارشنبه کجا بود. داده های ردیابی ماهواره ای اواخر روز سه شنبه که توسط MarineTraffic.com ارائه شد، این کشتی را پس از خروج از بندر صحار عمان در اعماق دریای عرب نشان داد.

از زمان فروپاشی توافق هسته‌ای ایران، کارشناسان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای هشدار می‌دهند که جمهوری اسلامی اکنون به اندازه کافی اورانیوم غنی‌شده دارد تا در صورت تمایل حداقل یک سلاح هسته‌ای بسازد، اگرچه تهران اصرار دارد برنامه‌اش صلح‌آمیز است.

ایران همچنین در بحبوحه اعتراضات چند ماهه سراسری که اکنون حکومت دینی خود را به چالش می کشد، به دشمنان خود در خارج از کشور حمله کرده است.

Torbjorn Soltvedt، تحلیلگر در شرکت اطلاعات ریسک Verisk Maplecroft، گفت که این حمله “غافلگیر کننده نیست.”


وی گفت: خطر حملات علیه زیرساخت‌های کشتیرانی و انرژی در منطقه بیشتر به دلیل عدم پیشرفت دیپلماسی هسته‌ای ایران و آمریکا و تصمیم واشنگتن برای اعمال فشار تحریم‌های بیشتر بر ایران در حال افزایش است. از سال 2019، ایران پیوسته به تحریم‌های جدید آمریکا با اقدام نظامی مخفی در منطقه پاسخ داده است.»

وی افزود: نه تنها خطر افزایش حملات مخرب علیه زیرساخت های انرژی در منطقه وجود دارد، بلکه خطر رو به رشد یک رویارویی نظامی گسترده تر با عواقب جدی تر برای بازارهای انرژی جهان وجود دارد.

حمله به نفتکش تنها چند روز قبل از جام جهانی فوتبال در قطر رخ داد. در حالی که دوحه روابط خوبی با تهران، که با تهران دارای میدان گاز طبیعی فراساحلی عظیم است، حفظ می کند، اسرائیلی ها در این مسابقات شرکت خواهند کرد. تیم ملی ایران همچنین در بازی های دور اول به مصاف انگلیس و آمریکا می رود، دو کشوری که آنها را به ناآرامی در ایران متهم می کند.

(AP)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم