Wild and Wilde: در قبرستان سلبریتی ها، طبیعت نقش اصلی را بر عهده می گیرد

پاریس – هنگامی که بنوا گالو از زمین ناهموار عبور می کرد، برگ های خشک زیر گام های او خش خش می زد. با توقف در کنار بوته‌های لورل و سنجد، شاخ و برگ‌های آن‌ها را کنار زد تا یک ستون سنگی در حال فرو ریختن را پیدا کند. طوطی که روی درختی در همان نزدیکی نشسته بود، جیغ کشید.

به نظر می رسید صحنه ای در اعماق یکی از جنگل های سرسبز فرانسه باشد – اما این در داخل یکی از پربازدیدترین دفن های جهان، گورستان پر لاشز، واقع در بین خیابان های پر ترافیک در شرق پاریس بود.

این گورستان مدت‌هاست به عنوان آخرین محل استراحت هنرمندان مشهور از جمله جیم موریسون، اسکار وایلد و ادیت پیاف شناخته می‌شود. اما در سال های اخیر به پناهگاهی برای گیاهان و جانوران شهر نیز تبدیل شده است. روباه ها و جغدهای قهوه ای از جمله حیواناتی هستند که آن را خانه می نامند.

آقای دکتر گفت: «طبیعت حقوق خود را پس می گیرد. گالوت، متصدی گورستان، مسئول نظارت بر تعمیر و نگهداری محوطه و تخصیص قطعات دفن، در حالی که به سفر خود در میان سنگ قبرهای غرق شده توسط تاک ها و علف های هرز ادامه می داد.

سبز شدن این گورستان ناشی از یک برنامه ده ساله برای حذف تدریجی آفت کش ها و تبدیل این گورستان به یکی از ریه های سبز پاریس است، زیرا پایتخت متراکم در حال طراحی مجدد چشم انداز شهری خود است تا آن را سازگارتر با آب و هوا در مواجهه با افزایش دما کند.

این تلاش ها با تشویق حیات وحش در مکانی که به مرگ اختصاص داده شده است، انقلاب کوچکی را در آداب و رسوم گورستان های فرانسوی به وجود آورده است، جایی که آثار زندگی غیرانسانی از دیرباز به عنوان بی احترامی به متوفی تلقی می شود.

آقای “ما یک چرخش کامل انجام دادیم.” گالوت گفت. او افزود پرلاشز نشان می دهد که “زندگان و مردگان می توانند در کنار هم زندگی کنند.”

این گورستان 110 هکتاری که در سال 1804 افتتاح شد – به نام اعتراف کننده لویی چهاردهم، کشیش. François de La Chaise d’Aix – روی دامنه تپه‌ای نشسته است که در مرکز پاریس به پایین نگاه می‌کند. قدیمی‌ترین سرستون‌های آن با درختان و گیاهان در فضایی پارک مانند پوشیده شده است.

اما با افزایش شهرت این سایت، فضای سبز سرسبز آن کاهش یافت. ابتدا ورود بقایای احتمالی مولیر نمایشنامه نویس و شاعر ژان دو لافونتن بود که در سال 1817 منتقل شدند و پاریسی ها را بر آن داشت که بخواهند آخرین مکان های استراحت خود را در نزدیکی ساکنان برجسته درخواست کنند. طاق‌ها و نمازخانه‌های حجاری‌شده در سرتاسر زمین ناهموار گورستان جوانه زده‌اند و حیات وحش را می‌خورد.

امروزه حدود 1.3 میلیون نفر از جمله پروست، شوپن و سارا برنهارت در آنجا دفن شده‌اند که این رقم برابر با نیمی از جمعیت ساکن پاریس است.

سپس، در نیمه دوم قرن گذشته، طبیعت در نتیجه عملیات شدید علف های هرز عقب نشینی بیشتری کرد. به گفته برتراند بیرن، راهنمای گورستان و مورخ، بر خلاف اروپای شمالی و مرکزی – مانند بریتانیا و اتریش، جایی که سنگ قبرها در مناظر سرسبز پراکنده شده‌اند، فرانسه و سایر کشورهای لاتین مدفن‌های نسبتاً سخت و سنگلاخی را ترجیح داده‌اند.

برای احترام به مردگان، به جز عزاداران، هیچ نشانی از زندگی اجازه ورود داده نمی شد.

ژان کلود لوک، باغبان این گورستان از سال 1983، گفت: “کوچکترین قاصدک باید از بین می رفت.” او به یاد می آورد که چگونه، چندین بار در سال، او و دیگران گالن های آفت کش را روی زمین های دفن می ریختند. این ذهنیت “سبز گلف” بود.”

این رویکرد در سال 2011 شروع به تغییر کرد، زمانی که دولت شهرداری شهر به دلیل نگرانی های زیست محیطی، گورستان های پاریس را تشویق کرد تا آفت کش ها را حذف کنند. آقای. گالوت که سپس در گورستان دیگری در حومه پایتخت کار می کرد، گفت که در ابتدا با این ابتکار “بسیار خصمانه” بود.

اما دیدن دوباره شکوفه دادن گلها و بازگشت پرندگان به لانه او را به خود جلب کرد.

تا سال 2015، ممنوعیت کامل علف‌کش‌ها به اجرا درآمد و خاویر ژاپیو، طبیعت‌شناس شاغل در شهرداری پاریس، گفت که در نتیجه یک “اکوسیستم غنی” ایجاد شده است.

برگ های کلیه شکل گل سیکلامن – سفید، صورتی یا اسطوخودوس – بین دخمه های برجسته ظاهر شده اند. گروه های کر کاملی از پرندگان، از جمله رابین ها و مگس گیرها، در سایبان وسیع این گورستان مستقر شده اند.

برخی از بازدیدکنندگان تغییرات را نه تنها لذت بخش، بلکه اطمینان بخش نیز می دانند.

فیلیپ لاتاست، یک بازنشسته 73 ساله که در کوچه های سنگفرش شده پرلاشز سرگردان بود، می گوید: «این تنوع طبیعی توجه شما را از مرگ منحرف می کند. “این کمتر ترسناک است.”

تماشایی ترین انفجار حیات وحش در زمان عزاداری استثنایی رخ داد: بحران کرونا. در آوریل 2020، در پاریس شبح‌آلود در قرنطینه، آقای. گالوت در گورستان با یک جفت روباه و چهار توله آنها برخورد کرد، که در محدوده شهر مشاهده می شود.

آقای دکتر “دیدن این توله ها در آن لحظه، واقعاً احساس خوبی داشت.” گالو گفت، با یادآوری دوره ای که با “تدفین بی وقفه” مشخص شده بود.

سبز شدن سایت مجموعه جدیدی از بازدیدکنندگان را به ارمغان آورده است که تعداد کل آنها در یک سال معمولی بیش از سه میلیون نفر است. اکنون، در کنار جریان‌های گردشگران جهانی که به دنبال معروف‌ترین قبرهای این گورستان هستند و بینی‌هایشان در نقشه‌های مشاهیر مدفون شده است، سرگردان‌های محلی بیشتری وجود دارند که با وعده‌های طبیعت گردی کشیده شده‌اند.

در یک صبح یکشنبه اخیر، 20 دوستدار طبیعت در یک تور پرنده در گورستان شرکت کردند، بدون اینکه از سرمای شدیدی که بینی آنها را قرمز کرده بود، هراسی نداشتند. دوربین دوچشمی در دست، آنها با دقت به نظرات فیلیپ رنس و پاتریک سویرو، دو پرنده‌شناس آماتور که شهر پرلاشز را به زمین بازی جدید خود تبدیل کرده‌اند، گوش دادند.

این گروه با هر صدای برفک یا چاقو یخ می زدند، یک دست دوربین دوچشمی را گرفته بود و دست دیگر سنگ قبری برای حفظ تعادل. معروف‌ترین گونه‌های این سایت طوطی‌های رز حلقه‌دار هستند که پرهای سبز رنگ و چنگک‌های با صدای بلند به سختی از دست می‌روند. افسانه‌ها حاکی از آن است که اجداد طوطی‌ها، بومی آفریقا و هند، در دهه 1970 از کانتینری در فرودگاه پاریس فرار کردند و دسته‌هایی از پرندگان از آن زمان در پایتخت فرانسه پخش شدند.

آقای. سویرو گفت که در دو دهه گذشته بیش از 100 گونه پرنده را شمارش کرده است. او نمی‌توانست از این که جمعیت گربه‌های قبرستانی که زمانی بسیار زیاد بود، که توسط هواداران گربه‌سانی که کیبل‌ها را در طاق‌های باز رها می‌کردند، تغذیه می‌شدند، خوشحال نشد، عمدتاً به دلیل عملیات عقیم‌سازی، و راه را برای رابین‌ها باز کرده است.

یک طبیعت شناس پرشور، آقای. سویرو همچنین ده ها ارکیده را که دوست دارد آنها را با نام لاتین صدا کند، ثبت کرده است. او در جریان تور یکشنبه با هیجان گفت: «Epipactis helleborine» و با اشاره به ساقه ضعیفی که بین دو سنگ قبر پوشیده از خزه بالا آمده است، گفت.

آقای. بیرن، راهنمای گورستان و مورخ، گفت که سبز شدن پرلاشز منعکس کننده یک تغییر اجتماعی گسترده تر به سمت محیط زیست است.

در پاریس، پایتختی با پوشش درختی کم، سایبان این گورستان به کاهش اثرات تابستان های سوزان فزاینده کمک می کند. در سرتاسر فرانسه، گورستان‌های دوستدار محیط‌زیست ایجاد شده‌اند که استفاده از تابوت‌های زیست تخریب‌پذیر و نشانگرهای چوبی قبر را تشویق می‌کنند.

فضای پارک مانند جدید در پرلاشز عواقب غیرمنتظره ای داشته است.

کارمندان گورستان عادت کرده بودند با طرفدارانی که در نزدیکی قبر موریسون مست شده بودند یا سنگ قبر وایلد را با بوسه های رژ لب می پوشانند، برخورد کنند. اما اکنون، آقای گالوت، متصدی، آنها مشغول تعقیب دونده ها و افرادی هستند که برای پیک نیک پتو می گذارند.

برخی از بازدیدکنندگان قدیمی با اشاره به سواحل مصنوعی که هر تابستان در کنار رودخانه سن ایجاد می‌شوند، گفت: «قبرستان شما شبیه پاریس پلاژ است!»

با این حال، آقای گالو گفت که او ایده یک گورستان پر از فعالیت را دوست دارد.

او در کتابی که اخیراً در مورد «زندگی مخفیانه» پرلاشز منتشر شده است، قبری را که خودش دوست دارد در آن آرام بگیرد، توصیف کرده است. در یک باغ کوچک، نزدیک درختچه ای می ایستد که خروس ها می توانستند لانه کنند. نیمکتی برای رهگذران تعبیه خواهد شد. یک گلدان برای روباه ها به عنوان آبخوری و برای پرندگان به عنوان استخر عمل می کند.

او نوشت: «به طور خلاصه، دوست دارم قبرم مکانی پر جنب و جوش باشد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم