شورای امنیت می شنود که جهان باید «درگیر شود» یا خطر سقوط افغانستان را به خطر می اندازد |

علیرغم برخی تحولات مثبت در چند ماه گذشته، معاون نماینده ویژه برای افغانستان گفت که آنها “خیلی کم و بسیار کند بوده اند بر موارد منفی غلبه کرد“.

حقوق زنان

وی به ادامه ممنوعیت تحصیلات متوسطه دختران و محدودیت های فزاینده حقوق زنان نیز توجه کرد. “علائم این است که طالبان نسبت به بیش از 50 درصد جمعیت بی تفاوت هستند.” و مایل به خطر انزوای بین المللی هستند.

او توضیح داد: «انتقال زنان و دختران به خانه‌ها نه تنها آنها را از حقوقشان محروم می‌کند، بلکه در کل افغانستان از کمک‌های قابل توجهی که زنان و دختران ارائه می‌کنند محروم است».

نگرانی‌های مربوط به تروریسم «رد شد»

در همین حال، از درگیری های مسلحانه گرفته تا حملات مرگبار تروریستی، هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) افزایش پیوسته حوادث امنیتی توسط گروه های تروریستی و سایرین را رصد کرده است.

“ما هشدارهای قبلی در مورد توانایی های دولت اسلامی استان خراسان (ISKP) توسط طالبان رد شد.وی به سفرا گفت.

اما ISKP تنها در چند ماه گذشته نشان داده است که می‌تواند ترور شخصیت‌های نزدیک به طالبان، حملات علیه سفارت‌خانه‌های خارجی، و همچنین شلیک راکت در سراسر مرز افغانستان برای حمله به همسایگان خود را انجام دهد – همه اینها در عین حفظ فرقه‌ای دیرینه خود. مبارزه علیه مسلمانان شیعه و اقلیت‌های قومیتی.» پوتزل.

نقض حقوق استانی

نماینده سازمان ملل ادامه داد که درگیری های مسلحانه بین نیروهای امنیتی طالبان و گروه های مخالف مسلح دولت در ولایات پنجشیر، بغلان، کاپیسا، تخار و بدخشان ادامه دارد.

او گفت: «گزارش‌های نگران‌کننده و همچنین فیلم‌ها و عکس‌ها وجود دارد که نشان‌دهنده نقض جدی حقوق بشر در پنجشیر است.» خواستار تحقیق درباره اتهامات مربوط به قتل های فراقانونی شد آنجا.

او افزود که این مأموریت به نظارت دقیق این گزارش ها و سایر گزارش های نقض جدی حقوق بشر ادامه خواهد داد.

سازمان ملل متحد اقتصاد نقدی را تقویت می کند

از آنجایی که درآمد سرانه به سطح سال 2007 کاهش یافته است – که 15 سال رشد اقتصادی را از بین می برد – وضعیت اقتصادی کشور “ضعیف” باقی می ماند (با جزئیات کمی از طالبان) تا حدی به دلیل انزوای افغانستان از سیستم بانکی بین المللی.

نقدینگی همچنان به شدت به پول نقدی که سازمان ملل برای عملیات های بشردوستانه وارد می کند وابسته است. باید تاکید کنم که پول نقد از نیازهای مردم افغانستان حمایت می کند و مستقیماً به دست مقامات واقعی نمی رسد. پوتزل.

اما حتی بودجه نیز نامشخص است زیرا طرح واکنش بشردوستانه 2022 تنها 1.9 میلیارد دلار از 4.4 میلیارد دلار مورد نیاز را دریافت کرده است.

بدون نمایندگی

او هشدار داد که اقدامات بشردوستانه و اقتصادی نیازهای درازمدت مردم افغانستان را برآورده نخواهد کرد و کمک های اضطراری نمی تواند جایگزین سیستم های ارائه خدمات ضروری مانند بهداشت و آب شود یا از فروپاشی اقتصادی جلوگیری کند.

بعلاوه، فقدان پیوسته شمولیت سیاسی و شفافیت در تصمیم گیری، اکثر افغان ها را بدون هیچ گونه نمایندگی دولتی می گذارد.

«هیچ سازوکار منسجمی برای شهروندان برای ارائه بازخورد به مقامات وجود ندارد نشانه اندکی حاکی از آن است که طالبان حتی می خواهند چیزی بشنوندنماینده سازمان ملل گفت.

‘باید تعامل کنیم’

در حالی که امارت خودخوانده طالبان توسط هیچ دولتی به رسمیت شناخته نشده است، جامعه جهانی نیز نمی خواهد شاهد فروپاشی کشور باشد. پوتزل تاکید کرد.

معاون نماینده ویژه گفت: “اگر طالبان به نیازهای همه عناصر جامعه افغانستان پاسخ ندهند و در فرصت بسیار محدود با جامعه جهانی تعامل سازنده ای نداشته باشند، معلوم نیست که در آینده چه خواهد شد.”

«تجزیه بیشتر، انزوا، فقر و درگیری های داخلی از جمله سناریوهای محتمل است که منجر به مهاجرت گسترده بالقوه و ایجاد یک محیط داخلی مساعد برای سازمان های تروریستی و همچنین بدبختی بیشتر برای مردم افغانستان می شود.

“به همین دلیل است که ما باید درگیر شویم”وی اعلام کرد که “ادامه تعامل واجد شرایط” واقع بینانه ترین راه برای کمک به مردم افغانستان است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم